Çocuğumun Regülasyonunu Nasıl Sağlayabilirim?

Çocuğumun Regülasyonunu Nasıl Sağlayabilirim?

Regülasyon;  duygu düzenleme becerisidir. Çocuklar, doğuştan regülasyon becerisine sahip değildir,  bu beceriyi kazanabilmesi için ebeveynin desteği önemlidir. Öncelikle ebeveynin kendi kendini sakinleştirebilme becerisine sahip olması çocuğuna destek olmasını kolaylaştırır.

Peki ebeveynin sürekli sakin kalması mümkün müdür? Tabi ki hayır, çünkü duygularımız gün içinde değişir, dalgalanmalar yaşar. Önemli olan o duygunun bize ne anlatmak istediğine kulak vermek, bedensel tepkilerimizi ve neye ihtiyacımız olduğunu fark edebilmektir aslında.

Çocuğumun duygularını düzenleyebilmek için neler yapmalıyım?

  • Duyguları tanımak, kabul etmek önemlidir. Çocuğunuzun öfkeli olduğunu fark ettiğinizde örneğin; “Sen kardeşine çok öfkelendin,”  diyebilirsiniz.
  • Çocuk duygularını yönetmekte zorlandığında sakin bir şekilde, çocuğun sizi tehdit olarak algılamaması için göz hizasının altında, onun izin verdiği ölçüde onunla temas kurmak ve yanındayım mesajını vermek önemlidir. 
  • Sakinleştiğinde duygu ve davranışları hakkında konuşmak iyi gelebilir. 
  • Açlık, susuzluk, uykusuzluk gibi bedensel ihtiyaçların giderilmesi önemlidir; çünkü bu ihtiyaçlar, duygu düzenleme becerimizi etkileyebilir. 
  • Işık, koku, ses gibi bazı uyaranlarda duygu düzenleyebilme becerimizi etkileyebilir. Örneğin ses hassasiyeti olan bir çocuk için müzik dinlemek iyi gelmeyebilir.
  • Kremle masaj yapmak sarılmak, ninni söyleyerek hafifçe sallamak, dans etmek, burundan derin nefes alarak ağızdan nefes vermek sakinleşmesine yardımcı olabilir.

Fatma Nur Uçaral Çakmak
Psikolojik Danışman

Bize Ulaşın