BLW Nedir? (Baby Led Weaning-Bebek Öncülüğünde Sütten Kesme)

BLW Nedir? (Baby Led Weaning-Bebek Öncülüğünde Sütten Kesme)

Bebek Öncülüğünde Sütten Kesme; geleneksel ebeveyn kaşıkla besleme yöntemi yerine altı aylıktan itibaren bebeğin kendi kendine beslenmesini destekleyen alternatif bir bebek besleme yöntemidir. Doğumdan yaklaşık altı aya kadar BLW için hazırlık, ardından yaklaşık altı aydan itibaren BLW'nin uygulanması olarak iki aşamadan oluşmaktadır. Hazırlık aşaması sırasında, bebekler ideal olarak yalnızca anne sütü ile beslenirler (mama veya karma besleme de mümkündür) ve ebeveynler, çocuğun yaklaşık altı aylıkken kendi kendine beslenmeye hazır olduğuna dair gelişimsel işaretler gösterene kadar bekler. Bebek sadece sütten katı, ideal olarak “aile” gıdalarını içeren bir diyete geçiş yaptığında, gıda “kavranabilir” parçalar olarak sunulur ve bebek kendi kendine beslenmeyi öğrenir.

BLW ile bebeğe, kendi başlarına alıp besleyebilecekleri boyut ve şekilde, tipik olarak "çubuk şeklinde" olan tam gıda parçaları sunulur. Ebeveyn ne sunacağına karar verir, ancak ne yiyeceğine (sağlanan seçeneklerden), ne kadar ve ne kadar hızlı olacağına bebek karar verir. Bebek Öncülüğünde Sütten Kesme aynı zamanda, tamamlayıcı gıdaya başlamaya yönelik geleneksel yöntemlerden farklıdır, çünkü ilk gıda olarak daha geniş bir gıda yelpazesi önerilir (meyve, sebze, et, peynir, iyi pişmiş yumurta, ekmek, makarna ve çoğu balık). Kaşıkla beslenen bebeklere sunulan hemen hemen tüm yiyecekler BLW'ye uygun şekillerde hazırlanabilir (Cameron, Heath, & Taylor, 2012).

Kaşıkla beslenebilecek gıda örnekleri ve eşdeğeri BLW seçenekleri

GIDA

GELENEKSEL YÖNTEM

6-7 AYLIKKEN BLW

Brokoli

Püre veya ezilmiş

Yumruktan biraz çıkıntı yaparak bebeğin tutabileceği kadar büyük, çiçek büyüklüğünde bir parça olarak servis edilir. Yumuşak bir kıvama gelene kadar buharda pişirilir.

Muz

Püre veya ezilmiş

Muzun alt kısmında kabuk bırakılır (bu bebeğe tutunacak bir şey verir) ve üst kısım bebeğin yemesi için soyulur.

Makarna

Et veya sebze ile püre

Spiraller veya lazanya şeritleri gibi büyük parçalar yemeğin bir parçası olarak sunulur.

Et-Balık

Sıvı ile püre

Yavaş pişirilmiş veya haşlanmış, bebeğin yumruğundan biraz çıkıntı yaparak tutabileceği kadar büyük bir parça olarak sunulur.

 

Kaynakça

Cameron, L. S., Heath, M. A.-L., & Taylor, W. R. (2012). How Feasible Is Baby-Led Weaning As An Approach To Infant Feeding? A Review Of The Evidence. Nutrients , 4(11);1575-1609.

 

Bize Ulaşın